Budujeme podlahu v domě svépomocí

Budujeme podlahu v domě svépomocí


Zdědili jste starší rodinný dům a chtěli byste si v něm vybudovat svépomocí obytné podkroví z bývalé půdy? Mnoho kutilů toto zvládne a právě podkrovní místnosti bývají velkou výzvou už jen proto, že je odtud velmi pěkný výhled.

stará půda

Podkrovní místnosti se zpravidla upravují a rekonstruují s pomocí sádrokartonových konstrukcí. Tento systém je na trhu již několik desítek let a je velmi snadné nahlédnout do některé z galerií na Internetu, která vám naznačí, jak správně postupovat krok za krokem, počínaje potažením parozábrany a vkládáním minerální vaty až po montáž plechových nosníků a sádrokartonových desek.

Jakmile máte hotovou hrubou stavbu, do níž si necháte zasadit (nejlépe od profesionální firmy) střešní okna, anebo využijete stávajících arkýřů, můžete se pustit do výstavby podlahy. Tam záleží na tom, v jakém stavu je ta stávající, a pokud je tu k dispozici trámový podklad, je vhodné podlahu vyztužit ocelovou konstrukcí, trámy podepřít hustší sítí dřevěných trámků či i latí a na ně pak pokládat OSB desky. Tento materiál je ideální zejména pro pokládku koberců, které jsou lehké, a nezatíží podlahu tolik, jako například dlažba z kamene či keramiky.

podkrovní místnost

K montáži OSB desek budete potřebovat vruty do OSB desek, mohli byste je přitloukat i hřeby, ale vrut zajistí pevnější a spolehlivější spoj, a to zejména jde-li o nerezovou ocel. Tyto vruty se používají zejména v exteriéru, kde hrozí napadení spojovacího materiálu korozí, i když v interiéru korodovat mohou běžné konstrukční vruty také, zejména pokud je uvnitř místnosti permanentně vyšší vlhkost vzduchu díky pokojovým rostlinám či přítomnosti akvária.

Výhodou OSB desek je jejich pevnost a soudržnost a také nízká cena. Vytvoří na podlaze souvislou kročejovou vrstvu, kterou doplníte patřičnou izolační pěnou a vhodným kobercem, a máte pak podkrovní místnost připravenou k užívání.