Rozvody vody v domě jsou běžnou součástí obytného prostředí a bez jejich existence si stěží dokážeme představit soudobý život. Nosit vodu ve vědrech ze studny do pátého patra činžovního domu je natolik komická záležitost, že by ji dnes někdo absolvoval pouze jako recesi. Voda se rozvádí v bytových a rodinných domech stoupačkami či sklepením a putuje do horních pater nejčastěji ve zdivu. Je tu důmyslně ukrytá, takže obvykle ani nemáte tušení, kde přesně se nachází vodovodní trubka, ostatně toto ani není důležité pro samotnou funkci celého systému.
Horší situace nastává ve chvíli, kdy se v něm objeví nějaký defekt – prasklina. Prasknout může jak vodovodní potrubí, tak i armatura, a není to závada ojedinělá. Nikdo z nás vlastně přesně nemůže vědět, zda právě v jeho případě nedojde k technické závadě vlivem opotřebení či vady materiálu, a v jakém rozsahu. Co je však podstatné, je vědomí, že instalatéři již dovedou provést detekci úniku vody s velkou přesností, a že se kvůli tomu nemusí bourat půlka zdi.
Nezapomeňte na vypnutí přívodu elektřiny – mnozí z vás, pokud po příchodu domů objeví na podlaze velkou louži a před sebou mokrou mapu na stěně, začnou buď panikařit, anebo se co nejdříve pustí do likvidace následků škod. Uzavřou hlavní uzávěr vody, přivolají instalatéry, ale zapomenou vypnout přívod elektřiny. To se jim pak může stát osudným, protože jestliže voda pronikne zdivem až do elektroinstalace, může tu vytvořit vodivé prostředí a velmi nebezpečnou situaci s ohrožením života přítomných osob nebo domácích zvířat. V první řadě, ještě než uzavřete uzávěr vody, vypněte hlavní jistič, a teprve pak provádějte vše ostatní. Vyplatí se také mít již na instalatéry nalezený kontakt někde zaznamenaný v papírovém záznamníku nebo alespoň v mobilu, abyste celou akci urychlili a zbytečně se hledáním instalatérů nezdržovali.